Obec Poleň se rozkládá v údolí říčky Poleňky pod vrchem Doubrava. První písemná zmínka o Poleni je z roku 1254. V období vrcholného středověku a raného novověku zažívala „zlaté období“ své historie. V roce 1439 již byla připomenuta jako městečko v listině krále Albrechta. Později, když byl nedaleko obce vystavěn hrad Pušperk, sdílela Poleň po staletí osudy tohoto hradu. V obci stávala také tvrz, která však po roce 1711, kdy Poleň koupili Černínové, ztratila charakter sídla a byla přetvořena na poddanské hospodářské stavení (dům č.p. 13). Z původní tvrze se dochovaly pouze sklepy. Poleň se skládá z místních částí Mlýnec, Poleňka, Pušperk a Zdeslav. Historické centrum obce je vyhlášeno za vesnickou památkovou zónu. Dominantou Poleně je gotický kostel Všech svatých ze 14. století. V kostele můžete vidět kopii obrazu Panny Marie s Ježíškem, z dílny Lucase Cranacha. Originál obrazu je umístěn v Národní galerii v Praze. Podle pověsti byl obraz za válek zachráněn z hořícího kostela v Itálii a stal se jakýmsi talismanem vojenského pluku. Po skončení války byl velmi nemocný voják zanechán v Kobzově mlýně (usedlost č.p.16 v obci Mlýnec), kde ho ošetřovala mlynářka Kobzová. Voják se po čase uzdravil a jako poděkování obraz Kobzové daroval. Ta ho poté věnovala poleňskému kostelu. Před kostelem stojí poleňská lípa, pod kterou rád sedával historik Josef Dobrovský. Nedaleko kostela Všech svatých se nachází zřícenina gotického kostela sv. Markéty. Byly v něm 3 oltáře a nad střechou jednoduchá zvonička se zvoncem, který se sám v době nebezpečí rozezněl. Naposledy takto zvonil při vpádu vojáků z Horní Falce, kdy vyhořely Klatovy. Protože přitom zvonil velmi smutným hlasem, byl později sňat, aby se lidé jeho hlásku neděsili. Architektonickou zajímavostí je i budova fary, na které je umístěna pamětní deska poleňského rodáka Karla Hostaše, zakladatele klatovského muzea. Na místním hřbitově naleznete kapli sv. Salvátora z roku 1789, která slouží jako hrobka poleňských farářů, barokní márnici a náhrobek národního buditele, obrozence a překladatele Josefa Franty Šumavského. Jeho rodný dům se nachází v místní části Poleňka. V obci Zdeslav byla v 19. století postavena kaplička sv. Jana Nepomuckého. Základem společenského života v obcích je Sbor dobrovolných hasičů a v Poleni i myslivecké sdružení.
Zřícenina hradu Pušperk se nachází cca 2 km od Poleně. Pušperk byl hrad donjonového typu. Poprvé byl připomínán roku 1266. Kolem roku 1434 byl obležen, dobyt a pobořen husity. V 17. století zde byla s použitím ruiny obytné věže vystavěna barokní kaple sv. Václava. Ta byla později zrušena na základě dekretu Josefa II. Hrad obíhá mohutný příkop s vyzděnými svahy a valové opevnění.
Pověst
Ukrývá hrad Pušperk zlaté poklady?
Povídá se, že nesmírné poklady jsou ukryty hluboko pod troskami hradu. Tyto poklady se pokoušel objevit i jistý úředník chudenického panství v 18. století. Po dlouhé a úmorné práci, prokopal se k jakési malé, ale pevně uzavřené železné brance. Domníval se, že se za uzavřenou brankou nalézá hojnost zlata a vzácných drahokamů. Ale nebylo mu souzeno, aby se pokladů dopátral. Po tři noci na něj dolehly tak hrůzostrašné sny s příšernými pohrůžkami od samotného Lucifera, že se zalekl, malou branku zasypal a upustil od dalšího pátrání. A tak zde poklady čekají do dnešních dní.
Pravidelné akce:
únor – dětský karneval, květen – pouť ve Zdeslavi, červen – oslava MDD, říjen – pouť v Poleni
Ubytování:
ne
Stravování:
ne
Památky:
kostel Všech svatých, zřícenina kostela sv. Markéty, poleňská lípa, fara, kaple sv. Salvátora, barokní márnice, kaplička sv. Jana Nepomuckého (Zdeslav)
Kalendář akcí
Počasí
Informační centrum
Náměstí Dr. E. Beneše 38
340 12 Švihov
Tel: +420 376 393 244
E-mail: infosvihov@klatovsko.cz
Buďte informováni o posledních aktivitách